Comments
- PLANINARSKO-SKIJAŠKO DRUŠTVO “KOPAONIK” BEOGRAD
- Zmaja od Noćaja 9/ IV , 11000 Beograd
- www. psd-kopaonik.org.rs
- ZA ČLANOVE ORGANIZUJE PLANINARSKI IZLET NA
- D E L I B L A T S K O J P E Š Č A R I
- (BOJE RUJA)
- 21.10.2023 /SUBOTA/
- 1. Polazak na izlet je 21.10.2023. god. u 08.30 časova sa parkinga ispred opštine NBGD. Vožnja autobusom maršrutom Beograd-Pančevo-Čardak (Deliblatska peščara), dužine 75 km.
- 2. Povratak u Beograd je 21.10.2023. god. do 21.00 čas, obrnutom maršrutom.
- 3. Oko 10.15 časova je dolazak na Čardak (Deliblatska peščara). Po dolasku u Deliblatsku peščaru biće kratak odmor od oko 45 minuta predviđen za osveženje uz kafu i čaj i pripremu za polazak na pešačku turu DELIBLATSKA PEŠČARA ili Banatski pesak jedinstvena je peščara u Evropi, a nalazi se u jugoistočnom delu srpske pokrajine Vojvodine, u južnom Banatu. Ova prostrana oblast površine od oko 300 km², čije su glavne peščane mase elipsoidnog oblika okružene plodnim lesnim poljoprivrdnim površinama, proteže se između Dunava i jugozapadnih padina Кarpata. Ovaj spomenik istorije prirode Panonske nizije jedno je od retkih pribežišta za mnoge specifične vrste flore i faune, koje u evropskim i svetskim razmerama predstavljaju prirodne retkosti. Peščara predstavlja geomorfološki i ekološko-biogeografski fenomen ne samo Panonske nizije, već i čitave Evrope. Bogatstvo flore ovog područja se ogleda u postojanju od oko 900 vrsta viših biljaka, od kojih su mnoge relikti i rariteti, kao i vrste koje su u svom rasprostranjenju ograničene na Panonsku niziju. Jedino se ovde, u odnosu na čitav prostor Srbije nalaze: banatski božur, stepski božur, Pančićev pelen, šerpet i Degenova kockavica. Svoje stanište ovde je našlo i 20 vrsta orhideja. Prirodnu autohtonu šumsku vegetaciju predstvljaju šume bele lipe i krupnolisnog medunca. Deliblatska peščara je u vegetacijskom smislu mešavina stepe i šumo-stepe, koju odlikuje mozaik travnih, žbunastih i šumskih staništa. Zbog prisustva velikog broja vrsta ptica, od kojih su mnoge retke i ugrožene, ovo područje je uvršćeno u najznačajnija staništa ptica u Evropi – IBA područje. Iz grupe grabljivica, koje su najugroženije ptice, zastupljene su vrste kao što su: banatski soko, orao krstaš i orao kliktaš. Njihovo pojavljivanje uslovljeno je pašnjačkim površinama i prisustvom tekunice, koja predstavlja osnov njihove ishrane. Od stanovnika životinjskog carstva peščare, ovom prilikom izdvajamo prisustvo: vuka, jelena, srne i divlje svinje. Prirodne karakteristike i jedinstvenost ovog kraja čine ga pogodnim za rekreaciju, lov i ribolov, nautički turizam, a pre svega ekološki turizam. U cilju zaštite ovog područja, Deliblatska peščara je proglašena za Specijalni rezervat prirode. Od 2002. godine Deliblatska peščara nalazi se na preliminarnoj listi Uneska kao područje izuzetnih prirodnih vrednosti.
-
- 4. U 11.00 časova je polazak na pešačku turu iz centra odmarališta novom stazom broj 7, dužine 12 km, (Bracina staza: Planinari „Jelenka“ obeležili su na Čardaku sedmu stazu koja će nositi naziv „Bracina staza“ kao pomen na Bratislava Stojanovića - Bracu, dugogodišnjeg člana „Jelenka“ i velikog ljubitelja planinarstva, prirode i posebno Deliblatske peščare koji je preminuo 31. marta 2020. godine. Posebnost nove, Bracine staze, je i u tome što u najvećem delu prolazi kroz predele četinara i po tome se razlikuje od svih do sada obeleženih staza na Čardaku, kojih je do sada bilo 6, a dužine su im od 3 do 15 km. Bracina staza je drugačija i po boji i obeležena je narandžasto-belim oznakama. Nadamo se da će ljubitelji prirode uživati u lepoti ove staze i mirisu četinara i da će ona biti večni pomen jednom velikom i nesebičnom čoveku, bivšem atletičaru, orijentircu, planinaru, ali i direktoru nekadašnje pančevačke pivare i stvoritelju pivskih brendova Weiffert, Pančevačko i Božićno pivo). Na pešačkoj stazi se mogu videti predivni koloritni predeli sa mnoštvom prelepih boja koje su u ovo doba jeseni neverovatno izražene.
- 5. Za sve koji žele manje da pešače, alternativa su kraće pašačke staze od 3,5+3,5 km i sa boravkom u predivnom rekreativnom centru.
- 6. Najveći deo radnje filma „Кo to tamo peva“ sniman je u Deliblatskoj peščari. Tu je sniman i film „Boj na Кosovu“.
-
- 7. Do 16.30 časova je završetak svih aktivnosti.
- 8. Od 17.00 do 18.45 časova je vreme predviđeno za zajednički ručak svih učesnika uz„živu“ muziku.
- 9. U 19.00 časova je polazak za Beograd.
- 10. DOLAZAK u Beograd je do 21.00 čas.
- SA SOBOM OBAVEZNO PONETI:
- - Važeću ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku člansku karticu sa plaćenom članarinom za 2023. godinu.
- - Odeću za HLADNO i TOPLO vreme kao i DOBRO RASPOLOŽENJE. SVE BRIGE I PROBLEME OSTAVITI KOD KUĆE!!!
- CENA IZLETA JE: 3.000 dinara ( troškovi prevoza, ručak, ulaznica za rezervat prirode Deliblatska peščara i organizacijski troškovi vodiča). U slučaju otkazivanja, akontacija od 1.500 din, vraća se do 09.10.2023. godine uz pronađenu zamenu onog ko otkazuje planirani izlet.
-
- POSEBNE NAPOMENE:
- Za putovanje nije obezbeđena zaštita u pogledu garancije putovanja. Vodič zadržava pravo da u slučaju nepredvidjenih okolnosti i loših vremenskih neprilika, izmeni plan. Obavezno poneti svoju planinarsku člansku karticu sa plaćenom markicom za 2023. god. Za eventualne zdravstvene probleme koji se ne prijave vodiču pre polaska na akciju, vodič ne snosi odgovornost.
-
- VODIČ: Slaviša Petrović tel. 011/651-8254, 064/155-2607,
- slpetrovic234@gmail.com